Vybavení

Pro realizaci programu je důležité, aby každý člen nosil tzv. povinné věci, které jsou stanoveny pro každý typ akce:

Účastnické poplatky najdete v sekci nábor.

Vybavení na družinovou schůzku
Papír, tužka, šátek, uzlovačka, stezka, KPZ (tzv. krabička poslední záchrany)

Vybavení na oddílovou schůzku
Papír, tužka, šátek, uzlovačka, stezka, KPZ + oddílové triko s šátekem a turbánkem (ti co nemají tak černé triko bez potisku s krátkým rukávem), není dovoleno přijít v teplákách!

Vybavení na jednodenní výpravu
Papír, tužka, šátek, uzlovačka, stezka, KPZ, oddílové triko, lístky (lítačku), jídlo a pití na celý den, pláštěnku nebo pončo, náhradní ponožky, starší oblečení pokud možno přírodních barev a ne z umělých materiálů (na výpravy není povoleno přijít v teplákách), pevné kotníkové boty, cena dané výpravy (u oddílu Orongo zahrnuto v paušálních poplatcích).

Povinné věci na vícedennní výpravu (víkendová)
Papír, tužka, šátek, uzlovačka, stezka, KPZ+, oddílové triko, lístky (lítačku), pláštěnku nebo pončo, náhradní ponožky, starší oblečení pokud možno přírodních barev a ne z umělých materiálů (na výpravy není povoleno přijít v teplákách), pevné kotníkové boty, spacák, podložka na spaní (karimatka/alumatka), lanko na stavbu přístřešků (provázek), jídlo a nádobí na jeho přípravu (dle dohody v družině) a pití (minimálně litrová láhev), lžíce, oblečení podle počasí (v létě místo dlouhých kalhot stačí pouze kraťasy, kšiltovka). Všechny věci sbalené v jednom batohu na záda!!! Cena dané výpravy (u oddílu Orongo zahrnuto v paušálních poplatcích).

Povinné vybavení na podzimniny:

Povinné věci na vícedenní výpravu – nezapomenout spacák, karimatku!
Jídlo dle plánu akcí.
Přezutí – tenisky, teplé oblečení (šálu, rukavice, čepici, punčocháče) – možnost sněhu, starší kalhoty a zimní bundu (na výpravy nepovolujeme tepláky kvůli návštěvě kulturních památek, do tělocvičny být mohou), teplý svetr, batůžek na jednodenní výpravu, nůž, baterku, pláštěnku, láhev na pití, sáček na svačinu, pevné kotníkové boty – ne sněhule, lžíci, hrnek na pití.
Spodní prádlo, 3x ponožky (i teplé), hygienické potřeby (mýdlo, ručník, kartáček na zuby a pasta), 100Kč kapesné, kopii kartičku zdravotní pojišťovny, zpěvníky.
Všechny věci si označte svými osobními čísly, abyste je nepoztráceli!

Povinné vybavení na tábor:

(pro ty, kteří již na táboře byli,  zredukovaný „vyškrtávací“ seznam s věcmi sepsanými pod sebou a bez vysvětlivek zde)

Oblečení:Oddílové triko (ti, co ho ještě nemají, triko v barvě oddílového), dívky krojovou košili (s úplným označením), šátek s turbánkem, krátké (nad kolena) krojové kalhoty/sukni přírodní barvy, ne teplákové!, čepice proti slunci, pláštěnka (nebo pončo), svetr/mikina, dlouhé kalhoty, bunda, tepláková souprava, 1x kraťasy

Obutí: Pevné kotníkové boty (pohorky), tenisky, holinky, sandály, 6x ponožky, 1-2x teplé ponožky

Prádlo: 4x trička, 3x trička s dlouhým rukávem/košile, spodní prádlo, 6 kapesníků, plavky (ne „kraťasové“ pokud chcete do bazénu na Přimdě)

Ložní vybavení: Spací pytel, triko s dlouhým rukávem nebo tepláková souprava na spaní, folie PVC cca 1 x 2 m, molitanová matrace (malá!)/karimatka s obalem nebo dekou – max. rozměry matrace 80x200x5cm, větší se nevejde na postel ani do náklaďáku.

Toaletní potřeby: Pasta a kartáček na zuby, kelímek na čištění zubů, mýdlo, 2x ručník, hřeben, krém na opalování, krém na ruce, repelent (dostatek muchniček ne tábořišti), pytlík na špinavé prádlo (30×30 cm, ne igelitový, s možností zavěsit), šampon, mýdlo s jelenem na praní (ne Lanza) -tábor je v CHKO a není možné používat prací prášky atp., role toaletního papíru.

Výzbroj: Batoh na vícedenní výpravy, menší batůžek na jednodenní výpravy, ešus nejlépe s obalem, nad 10 let povinně!! sekera s pouzdrem, oddílové pončo, velký čtyřrohý šátek (na hry)

Ostatní: osobní doklady, kapesné 300Kč, píšťalka na šňůrce, tužka, blok, propisovačka, nováčkovská zkouška/stezka/lucerna, KPZ, zavírací nůž, uzlovačka, baterka s náhradními baterkami, zápalky, dopisní papíry se známkami a obálkami, laining (větší starší prostěradlo s poutky v rozích), 2x svíčka, malé šití, prádelní šňůra, tmavé brýle, provázek, zpěvník

Jídelní potřeby: Třídílný ešus (malý, velký, víčko), lžíce a lžička, láhev na pití/čutora, 1 starší utěrka (nebude vrácena),, všechny jídelní potřeby musí být označeny trvalou a jasnou značkou (osobním číslem)

Vybavení na etapovku! viz Orongong.

Toto je seznam povinných věcí, bez kterých je účast na táboře nemožná. Vedoucí nejsou povinni vám chybějící materiál zajišťovat nákupem a nedostatečné vybavení na tábor je posuzováno jako nedodržení táborového řádu!
4 z 5 vedoucích dále doporučují vzít si s sebou: kapsář s dlouhými tkanicemi rozích, polštářek, pastelky, připínáčky na laining, fotoaparát, hudební nástroj, ramínko, příbor, miska, otvírák nářadí potřebné na rukodělky (bavlnky korálky-zvláště pro dívky), knížka na čtení, pro starší-malou petrolejku s petrolejem Tyto věci vám rozhodně na třítýdenní tábor stačí. Neberte si zbytečně velké množství oblečení, bude čas na vyprání (cca 1x týdně). Počítejte s tím že se budete pohybovat nejen po táboře, ale že pojedeme i na výlet…, je proto třeba mít s sebou slušné oblečení (kraťasy-klidně ty krojové, tričko, svetr/mikina, řiďte se však podle seznamu, budete-li si brát „slušné“ tričko odečtěte ho z celkového počtu triček v seznamu atd.), pro ty co jedou jen na 14 dní je tento seznam opravdu „maximum“ toho co si s sebou vzít. Vzhledem k omezenému místu v náklaďáku, ve kterém věci na tábor pojedou, si každý může poslat max. 2 (slovy DVĚ!!) zavazadla (bednu+batoh/molitan), ostatní věci vlakem s sebou v batohu, platí i pro cestu zpět.

Jízdní kolo – povinně s přilbou. Bylo by dobré, kdyby ho měli všichni kluci a holky z družin (Vlčata a Světlušky NE!). Jízda na kolech bude povolena pouze v určeném čase. Dále doporučujeme vzít si s sebou zámek a věci na drobné opravy (náhradní duše, ventilky, …). Vedení nebude ručit za rozbití ani za ztrátu kola! Na řidítkách mějte připravenou cedulku s vaší adresou, s cílovou stanicí (Planá u Mar.Lázní).

bednaBedna K dopravě věcí na tábor slouží tzv. bedna (na táboře se potom používá ve stanu jako skříňka). Nejlépe je vyrobit vlastní (z pořádných prken 2cm tlustých – ať to něco vydrží. Sám mám bednu už 19. rok). Dá se použít i starý vojenský kufr, do kterého se přidělají dvě překližkové poličky. Poličky jsou vůbec nutná věc (jinak se nedá během tábora udržet pořádek). Dalším nutným doplňkem jsou dvě ucha na nošení bedny (lepší než kovová jsou z nějakého řemene, aby se tolik nezařezávala při nošení, ale musí být dostatečně pevná). K uzavření slouží petlice. Maximální rozměry: 35x40x60 cm

Laining – neboli rosná plachta slouží k zachycení stékajících dešťových kapek po týpkových tyčích. Každý borec si ji napíná nad svou postel ve stanu. Většinou používáme starší prostěradlo (igelit NE!!!). Jako minimální rozměr doporučujeme 2 sešitá prostěradla (manželské), aby laining vykryl celý prostor nad postelí, takže čím větší tím lepší. Pro snažší vypínání jsou vhodným doplňkem poutka po obvodu plachty. Pro zvýšení estetického dojmu ho někteří borci (spíše ale borky) batikují. Ještě jedno upozornění: po měsíčním táboření nelze již nikdy laining použít jako prostěradlo!

 

Povinné vybavení na lyžák:

Povinné věci na schůzku, kartičku zdravotní pojišťovny, očkovací průkaz (stačí kopie)
Lyže: sjezdovky, běžky nebo oboje s vázáním, hůlky a lyžařské boty (u sjezdovek je nutné potvrzení o seřízení vázání na konkrétní osobu maximálně 1 měsíc staré) – bez tohoto potvrzení nebude povolen odjezd
Boty: pohorky nebo sněhule na cestu (ne obojí), přezůvky do chaty
Mytí: ručník, mýdlo, kartáček + pasta na zuby, hřeben, opalovací krém, jelení lůj, role toaletního papíru
– 4x ponožky, 3x tlusté ponožky, 6 ks spodního prádla, košilka/nátělník, 2x triko s krátkým rukávem, 2x triko dlouhý rukáv, mikina, svetr, 5 kapesníků
– 2x čepice, 2x rukavice (minimálně jedny teplé lyžařské!), šála, šátek, lyžařské a sluneční brýle, návleky do sněhu
– oblečení do chaty: tepláky, mikina
– oblečení na lyže: bunda a oteplovačky nebo kombinéza, + náhradní šusťáky
– oblečení na cestu: kalhoty + bunda (ta na lyžování)
– pyžamo na spaní
– doporučujeme malý batůžek, sáček na balíček, vše označené osobními čísly
– peníze na vleky: cena jednodenní permanentky je 600Kč (do 10 let 300Kč), celkově 5 lyžařských dní s 1 dnem volna, začátečníci prolyžují méně, náklady je možné snížit i běžkařskými výlety.
Toto je seznam potřebného vybavení, není nutné přibalovat další kusy oblečení, popřípadě jídlo déle něž do nedělní večere. Rozhodně nebrat spacák, karimatku, nádobí, polštář! Všechny věci musí být zabaleny v jednom batohu na záda (kufr ne!), i malý batůžek je nutné po cestě autobusem zabalit do velkého batohu, lyže zabaleny v obalu!, lyžařské boty dobře přístupné (k chatě se většina bude přibližovat vlekem). Mladším s věcmi samozřejmě pomůžeme, ale je nutné počítat s tím, že minimálně k vleku (asi 1km) si věci ponesou sami! Nedávejte dětem s sebou žádné drahé věci např. walkmany, řetízky atd. nemůžeme zaručit že se neponičí či neztratí. Dále počítejte s tím, že na srazu dostanete do batohu erární jídlo (netýká se Světlušek a Vlčat), to je nutné dopravit do chaty abychom mohli všichni večeřet a dále jíst v pondělí. Kdo se bude vymlouvat, že v batohu již nemá místo, tak asi nedostane v pondělí najíst, takže si doma řádně rozmyslete, co si vezmete, měl by se vám každému do batohu vejít nejméně bochník chleba.